Czym charakteryzuje się rower miejski?

rower miejski

Rowery coraz częściej są wykorzystywane jako środek transportu miejskiego. Nadają się do tego doskonale z wielu powodów. Przede wszystkim można szybko ominąć korki oraz nie tracić pieniędzy na coraz droższe paliwo. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy czym powinien charakteryzować się rower do miasta, by podróżowanie nim było wygodne i szybkie.

Rower miejski to przede wszystkim wygoda

Zacznijmy od tego jaką pozycję zajmujemy na rowerach typu miejskiego podczas jazdy. Jest ona bardzo odmienna od tych, które są odpowiednie dla roweru górskiego, crossowego, trekkingowego czy szosowego. Przede wszystkim siedzimy w pozycji niemal wyprostowanej, aby nie nadwyrężać nadmiernie mięśni. To ważne, ponieważ rower miejski służy do dojazdów do pracy, szkoły, na uczelnię, na zakupy itp. Dojeżdżając na miejsce chcemy więc być w możliwie jak najlepszej kondycji, by móc zająć się późniejszymi obowiązkami. Odpowiednio ustawiona pozycja to klucz do tego, by u celu być nadal zwartym i gotowym do działania. Właśnie z tego powodu rowery miejskie najlepiej nadają się do powyższych zastosowań.

rower miejski

Przerzutki i biegi w rowerze miejskim

W przeciwieństwie do jednośladów stosowanych do jazdy po górach lub po szosie, miejskie rowery zazwyczaj mają o wiele mniej przełożeń. Nie musi to jednak absolutnie oznaczać, że będziemy mieli problemy z podjeżdżaniem pod górki, albo osiąganiem satysfakcjonującej prędkości na prostej. Rower miejski przede wszystkim ma być niezawodny, dlatego nie stosuje się w nim nadmiernej ilości podzespołów. Zazwyczaj mamy do czynienia z przerzutką montowaną w piaście tylnego koła, która jest praktycznie bezobsługowa. Dodatkowo umożliwia zmianę biegów po zatrzymaniu się, co w innych typach rowerów jest niemożliwe (albo grozi spadnięciem łańcucha).