Wszystko co musisz wiedzieć o rowerach szosowych

rower szosowy

Aktualnie mamy całą masę różnych rodzajów rowerów. Każdy ma swoje przeznaczenie i niektórzy mogą mieć problem z wyborem, jaką kategorię wybrać. Są to między innymi rowery górskie, crossy i miejskie. Dla sportowców, ale i nie tylko, świetnym wyborem jest rower szosowy. Czym one się cechują? Dla kogo będą odpowiednie?

Cechy rowera szosowego

Rowery szosowe, inaczej kolażówki, są dobrym wyborem głównie do szybkiej jazdy, przez co są wykorzystywane w kolarstwie. Kolażówka cechuje się dość odmiennym wyglądem i można ją łatwo rozpoznać. Posiada charakterystyczną kierownicę z opcją zmiany chwytu oraz mają duże koła z gładkimi i wąskimi oponami. Co ciekawe, nawet rowery szosowe mają swoje podkategorie. Oto najpopularniejsze z nich.

rower szosowy

Najpopularniejsze rodzaje rowerów szosowych

  • Rower triathlonowy – jak można się domyśleć, używany jest przez uczestników triathlonu, ale i dla sportowców którzy uwielbiają jak najszybszą jazdę. W tym rodzaju kładzie się duży nacisk na aerodynamikę, dzięki której rower jest tak szybki jak żaden inny. Dzięki swojej kierownicy umożliwia przyjęcie postawy leżącej, aby zwiększyć prędkość.
  • Rower szutrowy (Gravel bike) – są przeznaczone do jazdy nawet po trudnych terenach. Zapewnia większy komfort jazdy między innymi po żwirowych czy leśnych drogach. Nie jest to rower typowo sportowy tak jak inne kolażówki, ale jest idealny dla tych, którzy zazwyczaj wybierają jazdę po zalesionych terenach.
  • Rower przełajowy – od zwykłych rowerów szosowych różni się tym, że ta jest idealnym rozwiązaniem dla jazdy po błotnistym terenie. Nie ważne od pogody sprawdzą się jak żaden inny rower.

Kolażówki są więc typem rowerów nie tylko dla zawodowych sportowców. Każdy może znaleźć coś dla odpowiedniego dla siebie, nieważne czy jeździ w złą pogodę, na czas czy po nierównych terenach.