Chatka Górzystów w Górach Izerskich

Góry Izerskie, wycieczka dla całej rodziny.

Chatka Górzystów

Jakkuszyce -> Dolny Dukt Końskiej Jamy -> Rozdroże pod Cichą Równią -> Jagnięcy Jar -> Biała Droga -> Zielona Droga -> Hala Izerska – Chatka Górzystów -> Kobyla Łąka -> Orle -> Polana Jakuszycka

  • Dystans: ok. 23 km,
  • Podłoże: utwardzone drogi szutrowe, trochę asfaltu
  • Opinie i uwagi na forum: Rowerowej Jeleniej Góry.

Pobierz gpxPobierz plik GPX do nawigacji w Twoim smartfonie lub turystycznym odbiorniku GPS (183 pobrań).

Opis trasy:

Start z Polany Jakuszyckiej z parkingu lub stacji kolejowej – nie ma znaczenia. Kilkaset metrów trzeba zjechać drogą krajową w kierunku Szklarskiej Poręby. Gdy miniemy stację benzynową, skręcamy w lewo, kawałek pod górę i przez przejazd kolejowy a następnie cały czas przed siebie wyłączoną z ruchu drogą prowadzącą do kopalni Stanisław. Gdy dojedziemy do Rozdroża pod Cichą Równią droga skręca w prawo natomiast my jedziemy prosto drogą szutrową. Trzymamy się cały czas głównej drogi (czerwona ścieżka rowerowa) aż dojedziemy do mostku i charakterystycznego wąwozu przy Jagnięcym Potoku. Kawałek dalej za mostem skręcamy w lewo i zjeżdżamy ostro w dół by po około kilometrze skręcić w pierwsza drogę w prawo. Dalej, na końcu drogi jedziemy w lewo i na kolejnym rozjeździe również w lewo aż dojedziemy do asfaltu. Kolejny raz w lewo i po niecałym kilometrze ujrzymy schronisko Chatka Górzystów.

W podróż powrotną kierujemy się dobrze oznakowaną, szutrową drogą na południe, do kolejnego schroniska Orle a dalej, asfaltową Trasą Biegu Piastów wracamy na Polanę Jakuszycką.

Ciekawe miejsca:

  • Jagnięcy Jar
  • Chatka Górzystów
  • Schronisko Orle